Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

1
            Ako ten čas letí, ešte som sa nestačila rozlúčiť s košíkom pre vianočnú poštu a už je tu čas fašiangový. 
             Tak kratúčko o našom prežívaní. V strede týždňa pribehol najmladší vnúčik, má tri aj pol roka: „Babka, a kde máš dedka?“ „Je u holiča,“ „Až sa vuáti puídem sa vám ukázať v mojej maske, zajtua máme v školke kauneval.“
            Žijeme pod spoločnou strechou, onedlho sa mi dedko vrátil a malý sa nám prišiel ukázať v maske. Začal vyvádzať tak, ako to v lese robia „zvieautá, vieš, lebo ja som lev.“
            Bol veľmi milený, nakoľko v izbe nemáme „puales ani vysokú tuávu“ (prales ani trávu), vyskakoval, lašoval po váľandách, po stoloch a kade–tade po prekážkach, ktoré sme museli s dedkom pripraviť pre naše levíča, akože v Afrike.

            Dedko mi na to hovorí.: „Babka, keď tu už máme karneval, mali by sme mať i šišky.“ „Šišky budú v nedeľu, sľubujem!!!“
            Z kila múky, podľa mamičkinho receptu, sme podelili s najkrajšími horných i dolných pod našou strechou a niečo ostalo i nám. (I keď tie naše nie sú celkom výstavné, ale zato chutné s domácim slivkovým lekvárom.)

            Po obede keď sa vnúčik vyspal a pochutnali sme si na šiškách, zatancovali sme všetci traja fašiangové „Kolo, kolo mlynské“, „Élišku“ a „Zlatú bránu“.

            S dedkom zaspievali vnúčikovi:
„Fašiangy, Turice, Veľká Noc ide,
kto nemá kožucha, zima mu bude.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.“

            A ešte jednu:
„Už sa fašiang kráti,
už sa nenavráti,
ej staré dievky plačú,
že sa nevyskáču....či nevydajú?“
           
            Bolo nám spolu dobre a veselo. S vnúčikom sme zažili príjemné popoludnie. Prajem veselé dni fašiangové v plnom zdraví, tiež všetkým návštevníkom Blogu a pripájam jednu z mojich smiešnych tancujúcich čarbaničiek.

Text, foto a kresba: Viera Sajková

1 komentárov:

 1. Vierka,
  aj mne prvá z pesničiek už niekoľko dní "poskakuje, pospevuje" v hlave. Tohtoročný fašiang je krátky, ktovie, či sa stihnú všetky bály, plesy, maškarády? Ale aj pekárske zázraky - ja som si spomenula na mamičkine fánky - možno sa v sobotu do nich pustím?!
  Karneval v škôlke - asi najbezprostrednejšie šantenie, jašenie. A pre nás, starých rodičov, návraty do obdobných fašiangových situácií možno až kdesi ďaleko do detstva.
  Hoci občas aj dospelí majú túto formu radi. Nedávno som zahliadla v televíznom spravodajstve krátku reportáž z Benátok - poriadne fašiangové "šantenie".
  K tomu Tvojmu veselému rozprávaniu pridávam ešte kúsok pesničky :
  ...tuto nám nedali, tuto nám dajú -
  zabili komára, slaniny majú...
  S poďakovaním za náladu D.L.

  OdpovedaťOdstrániť